Szabla wzór 1976


(13kB)

(13kB)

(13kB)

(13kB)

(13kB)

Wzorowana jest na XVII w pałaszu husarskim (rękojeść) i szabli ułańskiej wz.1934 (klinga i pochwa). Przy czym trzeba zaznaczyć, że rękojeść pałasza husarskiego zawsze była stalowa, natomiast w tej szabli jest mosiężna, czasem pozłacana. Wynika to z faktu, że jest to szabla reprezentacyjna Wojska Polskiego. Wykonany orzełek i tarcza (stylizowana) oraz napis - honor i ojczyzna - jest ze srebrnej blachy metodą inkrustowania. Tak wykonanych szabel jest niewiele, zwykle elementy te są trawione kwasem lub aktualnie wykonywane metodą piaskowania.
Szabla wzór 1976 zamyka, i to już chyba na zawsze, wielowiekową piękną i burzliwą historie tej broni w naszych narodowych dziejach. Dzisiaj jest już ona tylko symbolem, pięknym wyrazem cnót rycerskich i żołnierskich. Aktualnie szable tego typu, co mogliśmy oglądać w Telewizji, otrzymał odchodzący minister Obrony Narodowej Radosław Sikorski.
Szabla ta kończy cykl typów polskich szabel, które Państwo mogli oglądać w moim wykonaniu. Prezentowane egzemplarze powstały na podstawie dokumentacji uzyskanej w różnorodny sposób. Odwiedziłem Muzeum Historyczne w Krakowie, gdzie mogłem sprawdzić zgodność wykonania kopii szabli Marszałka Piłsudskiego. Odwiedziłem wiele innych Muzeów, obejrzałem prywatne zbiory. Przeczytałem wiele książek i podręczników na ten temat.
Myślę o wykonaniu pięknej szabli arabskiej mameluków, ordynek i czeczenek (zainteresownanych odsyłam do encyklopedii).